Pamatinformācija ceļojumam pa Uzbekistānu

Attēlā: manis veiktais ceļojuma maršruts pa Uzbekistānu 15 dienās.

Der zināt:

 1. Parasti Uzbekistānas apceļošanai iesaka pavasari, sākot ar aprīli līdz jūnijam, vai rudeni – no septembra līdz novembrim, tā kā jūlijā un augustā lielākajā valsts daļā temperatūras ir pat ļoti augstas (nereti pārsniedz pat 40 grādu atzīmi). Pati Uzbekistānu apceļoju tieši karstajā jūlija mēnesī, un, protams, pie spēcīgās saules ir jāpierod, bet ar attiecīgu apģērbu un, neizejot uz ielas noteiktās pilsētās (piemēram, Hivā) no pulksten 13:00 līdz kādiem 15:00 vai 16:00 – apskatīt šo valsti arī šajā karstajā mēnesī ir lieliski. Ja uzbeki var, arī ceļotāji ar galvu uz pleciem var!
 2. Laicīgi nokārto visas formalitātes vīzas noformēšanai. Diemžēl man jāatzīst, ka mana pieredze saskarsmē ar Uzbekistānas vēstniecības darbiniekiem Rīgā nebija no tām labākajām. Vīzu noformēju caur valsts vēstniecību Madridē. Jebkurā gadījumā, lai izvairītos no nepatīkamiem brīžiem, iesaku izmantot tūrisma aģentūru pakalpojumus vīzas noformēšanai. Tiesa iespējams situācija ir nedaudz uzlabojusies, tā kā ar 2018.gada jūliju pieejama elektroniska sistēma vīzu noformēšanai Internetā (Uzbekistānas vīza). Ir 15 un 30 dienu tūrisma vīzas. Iespējams iegādāties vīzu arī ar divkārtēju robežas šķēršošanu, bet jau iepriekš minēto 30 dienu laikā.
 3. Uz Uzbekistānu, protams, visērtāk lidot ar lidmašīnu. Diemžēl tās galvaspilsēta Tašķenta ir viens no visdārgākajiem galamērķiem Vidusāzijā, jo lidostas nodevas ir pat ļoti augstas. Tomēr līdz ar vīzu politikas liberalizāciju, valdība cenšas mainīt arī to, lai veicinātu tūrisma attīstību. Ja ceļojumam atvēlēto dienu skaits atļauj, varat ieekonomēt lidojot uz Biškeku (Kirgizstāna), Dušanbi (Tadžikistāna) vai Almati (Kazahstānā) un šķērsot robežu pa sauszemi. Iespējams atrast tiešām lētus lidojumus, it īpaši uz Biškeku (Kirgizstāna).
 4. Par drošību pilnīgi noteikti nav jāuztraucas. Vēl pavisam nesen Uzbekistāna tika ierindota pasaulē drošāko valstu TOP 20. Šeit noziegumu reitings ir viens no zemākajiem pasaulē un, piemēram, Tašķentā redzēsiet kārtības sargus teju uz katra stūra.
 5. Neaizmirsti par labu ceļojuma apdrošināšanu, lai gan ceļojot pa Uzbekistānu noteikti nenodarbosies ar riskantām aktivitātēm, tā kā pietiek, ja apdrošināšanas polise iekļauj pamatlietas.
 6. Oficiālā valūta ir SOM: 1 EUR = 9 570 UZS (07.01.2019). Uzbekistānā būs jāpierod nēsāt diez gan palielu naudas čupu. Ikdienā bieži lietosiet 1000 SOM naudas zīmes, tā kā varat iedomāties, ka vērts paņemt līdzi, ko ērtu banknošu glabāšanai, nemaz nerunājot par ērti lietojamu naudas maku. Banku naudas apmaiņai netrūkst, kurss atbilst starptautiskajam tirgum un parasti Jums tiks izsniegtas samērā augstas vērtības naudas zīmes. Pilnīgi noteikti aizmirstiet par naudas banknošu iegādi melnajā tirgū! Lai gan šāda naudas apmaiņas iespēja pastāv, kārtības sargi saskaņā ar valdības pavēlēm ir sākuši vairāk kontrolēt šo nelikumīgo darbību. Par naudas izņemšanu no bankomāta labāk ir aizmirst (izņemt naudu bankomātā visticamāk varēsi tikai Tašķentā). Iesaku ņemt līdzi eiro/dolārus! Uzbekistānā bieži ir iespējams ar taksistiem vai viesnīcās norēķināties ar dolāriem, retāk ar eiro.
 7. Ceļojums pa Uzbekistānu pēc manas pieredzes un pretēji vispārējiem uzskatiem var izvērsties lētāks nekā ceļojums pa Kirgizstānu. Šīs valsts pilsētās atradīsiet tiešām ļoti labas kvalitātes viesnīcas par lielisku cenu. Sākot ar budžeta viesnīcām par 8 līdz 12 USD, līdz pat vidējas un pat 4* viesnīcām par 30 – 45 USD par nakti.
 8. Pusdienas vai vakariņas vidējas klases restorānā Tev izmaksās aptuveni 5 USD, savukārt, vietējos restorānos: 2-3 USD. Lielākā daļa restorānu iekasē no 10 līdz 20% par apkalpošanu (līdzīgi kā, piemēram, ASV). Ņemot vērā to, cik, salīdzinoši ar Eiropu, lētas būs Jūsu pusdienas vai vakariņas restorānā, nav vērts par to kreņķēties:)
 9. Taksometri pilsētās maksā ne vairāk kā 2 USD. Pārvietoties starp pilsētām visērtāk būs ar vilcienu vai taksometru. Ja taksometrā dalīsies ar citiem pasažieriem, šis prieks Tev izmaksās aptuveni 10 vai 15 USD.
 10. Uzbekistānai ir robeža ar 5 valstīm: Kirgizstānu, Tadžikistānu, Afganistānu, Kazahstānu un Turkmenistānu. Robežu šķēršošanai ir izveidoti vairāki punkti. Protams, ir svarīgi pirms robežas šķēršošanas noskaidrot to darba laiku, kā arī to, vai punkts nav īslaicīgi slēgts utt. Pēdējās aktualitātes vari uzzināt: Caravanistan.
 11. Uzbekistānas robežpunkti ir slaveni ar to, ka nereti kārtīgi pārbauda visas ceļotāja lietas, it īpaši, elektroniskās ierīces: mobilos telefonus, datorus, kameras (meklējot “neatļautu” materiālu, piemēram, pornogrāfiju, bildes ar kārtības sargiem utt.). 2018.gadā valsts politika šajā ziņā jau nebija tik strikta. Manā gadījumā netika atvērta neviena soma, un vēl jo mazāk pārbaudīts mans telefons vai fotokamera. Ceru, ka šī politika paliks nemainīga, ja nav pamata tiešām reālām aizdomām.
 12. Šķērsojot Uzbekistānas robežu jāaizpilda veidlapa, norādot, ar kādu summu ieceļojat valstī. Es šo procesu veicu Tašķentas lidostā, un, tā kā manis līdzi paņemtā nauda nepārsniedza norādīto limitu, varēju izmantot “zaļo koridoru”, respektīvi, pamest lidostu bez jebkādām papildus formalitātēm. Tas gan veidlapa ir jāsaglabā līdz pat ceļojuma beigām, jo, atstājot valsti, teorētiski tā būs no jauna jāuzrāda. Es sava ceļojuma laikā pa Centrālo Āziju šķērsoju Uzbekistānas robežu ar Kirgizstānu. Man netika lūgts uzrādīt šo veidlapu, bet gan tikai vīzu, lai konstatētu manu iebraukšanu un izbraukšanu no valsts. SVARĪGI: katram gadījumam saglabājiet Jums viesnīcās izsniegtās reģistra lapiņas. Ja gadījumā kāds valsts ierēdnis pieprasa Jums tās uzrādīt. Parasti viesnīcu recepcijas darbinieki tās izsniedz Jūsu pēdējā uzturēšanās dienā viesnīcā (tajās figurē ierašanās un izbraukšanas datums – teorētiski tā valsts autoritātes var sekot līdzi tūristu kustībai valsts teritorijā). Pieprasiet to, ja darbinieki aizmirst Jums to izsniegt.
 13. Neskatoties uz to, ka valsts lielākā iedzīvotāju daļa ir musulmaņi, nav tāda īsti strikta sieviešu apģērbu kodeksa, kā citās musulmaņu valstīs. Šeit lielākoties sievietes arējais veidols ir atkarīgs no viņas vīra vai ne mazums gadījumos no pašas pārliecības, tāpēc iespējams sastapt sievietes ar plīvuru, kā arī jaunākas sievietes un meitenes, kuras to nenēsā. Nedaudz konservatīvāki ir uzbeki, kas dzīvo Ferganas ielejā. Protams, neredzēsiet eiropiešu stila minisvārkus, bet visādi citādi varat justies brīvi saprāta robežās. Es personīgi nēsāju apģērbu, kas maksimāli nosedza manu ādu, un lakatu vai cepuri. To darīju ne tikai cienot uzbeku kultūru un reliģiju, bet arī vienkāršu praktisku iemeslu dēļ – vasarā saule karsē pat ļoti. Un kā zināms, sevi visefektīvāk vari pasargāt no tāda karstuma un saules kā tuksnesī (nekad labāk teikts) maksimāli nosedzot ādu un galvu. Neaizmirstiet augstām temperatūrām atbilstošu pretiedeguma krēmu!
 14. Visās Uzbekistānas pilsētās reģistrējoties viesnīcā/hostelī nāksies maksāt pašvaldības nodokli tūristiem līdzīgi kā citās tūritu vidū populārās pilsētās citviet pasaulē, piemēram, Venēcijā (Itālija) vai Barselona (Spānija) un daudzās citās. Uzbekistānā nāksies maksāt 2 USD par cilvēku un diennakti. Rezervējot viesnīcu booking.com, pievērs uzmanību vai šis nodoklis jau ir iekļauts Tava numuriņa cenā! Tā izvairīsies no liekiem pārpratumiem. Atceries, ka šī nauda tiek novirzīta infrastruktūru uzlabošanai un citu ar tūrisma nozari saistītu pakalpojumu attīstībai.

INTERESANTI:

 1. Internets darbojas diez gan labi teju visā valsts teritorijā.
 2. Protams, uzbeku tradicionālais ēdiens ir plovs, kuru iespējams pagatavot visdažādākajos veidos atkarībā no reģiona. Kā jau Āzijā, populāri ir arī laghman (nūdeļu zupa), kā arī Latvijā tik iemīļotie pelmeņi (manti) un šašliks (kebab).
 3. Veģetāriešiem Uzbekistānā un Kirgizstānā nebūs viegli! Uzbekistānā, kur tūrisms ir attīstītāks daži restorāni piedāvā salātus un plovu tikai ar dārzeņiem.
 4. Tirgū atradīsiet ļoti garšīgus augļus: melones, arbūzus, vīnogas utt. Obligāti jānogaršo ikvienam!
 5. Lai gan paši uzbeki pārsvarā nedzer alkoholu (tā kā lielākā daļa ir musulmaņi), restorānos un veikalos varēsiet atrast gan vodku, gan alu, šampanieti un pat vietējo uzbeku vīnu! Uzbekistāna ir lielākais vīna ražotājs Vidusāzijā.

Avots: Against the compass

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: