KIRGIZSTĀNA

 

Attēlā: Dažas no Kirgizstānas skaistākajām un apskates vērtajām vietām.

Bišķeka (Kirgizstāna, 2018):

Runāšu atklāti. Nedz Kirgizstānā, nedz Kazahstānā bez šofera ar tiešām labu mašīnu viegli nedzīvojas, tāpēc Kanat bija mans glābējs, lai tiešām iepazītu Kirgizstānas skaistās vietas, tradīcijas un vienkārši redzētu, kā cilvēki dzīvo šodien šajā kādreizējā Padomju Savienības republikā, kuras iedzīvotājiem, mēs, latvieši, vienmēr būsim brāļu tauta.

Kad jau biju pavadījusi pāris dienas Kirgizstānas galvaspilsētā, sapratu, ka vienīgais, ko man piedāvā jebkura vietējā aģentūra ir šoferis ar mašīnu, kas it kā brauc, kur es gribu, kamēr vien es maksāju par attiecīgo kilometru skaitu. Kad es sāku brīnīties, ka viņi pat īsti nezin vai negrib sniegt informāciju par vietām, uz kurām tiešām būtu vērts doties, nolemju jautāt vietējiem, kas nav tieši saistīti ar tūrismu, lai man nebūtu tā sajūta, ka maksāju par tukšu gaisu vai tik pat kā.

Protams, sāku jautāt savas viesnīcas recepcijā. Tur man iesaka pajautāt viesnīcas ēkā esošajā aģentūrā, kurā jau pajautāju un zinu, ka no manis paņems ievērojamu summu, it īpaši ar iespaidīgo, vairāk kā 1000 km maršrutu, kuru vēlos veikt kādās 7 dienās. Tā kā saku, ka tur jau biju, bet, ka vēlētos vienkārši uzzināt vairāk par vietām, kur vērts doties, lai kāds, kas varbūt bijis sniedz padomu.

Tad recepcijas darbiniece atceras, ka viesnīcas apsargs ir dzimis Issyk-Kul, otrais lielākais augstkalnu ezers pasaulē pēc Titikakas ezera, uz kuru, bez šaubām, arī es vēlos doties. Te uz skatuves parādās Kanat, kas man sāk visos sīkumos apstāstīt teju visu, ko es vēlos zināt par vietām, kuras biju plānojusi redzēt šajā valstī, kur zirgu ir vairāk kā iedzīvotāju, un augstākā kalnu virsotne sasniedz pat 7 134 m (Lenin Peak).

Pateicos par visu vērtīgo informāciju un nosaku, ka tagad man tikai jāatrod kāds labs šoferītis ar pietiekoši labu mašīnu, kas izturētu 1000 km 6 dienās pa ceļiem un neceļiem. Īsi pēc tam, kad jau esmu savā numurā, dzirdu klauvējienus, atveru durvis un man priekšā ir nedaudz nervozs Kanāts, kas saka, ka runājis ar sievu, un tā kā viņam ar rītdienu sākas atvaļinājums var viņš mani aizvest līdz Issyk-Kul, kur vēl joprojām dzīvo visa viņa ģimene un kur viņš bija plānojis pavadīt brīvdienas. Tad es sāku gausties, ka man tikai līdz turienei neder. Kā es pēc tam atradīšu citu transportu uz pārējām vietām? Man nav tik daudz laika, lai meklētu šoferi katram ceļa posmam. Kanāts no jauna zvana sievai. Šajā reizē jau sarunājam pavisam saprātīgu cenu par viņa kā šofera pakalpojumiem turpmākajām 7 dienām.

10.Song Kul M (34)
Bloga autore pie Song-Kul ezera ar draugu/šoferi no Kirgizstānas: Kanat.

Galu galā piedzīvojums bija tik emociju, skaistuma un atklājumu bagāts, ka Kanāts reāli nostūrēja tikai 6 dienas, bet vairāk kā 1000 km un pie tam ievērojama daļa no tiem bija pa Kirgizstānas kalnu zemes ceļiem, kur tik pat labi jāizbrauc cauri upei vai jāpalīdz avarējušam busiņam, kas palicis nekurienes vidū ar 4 jauniešiem no Čehijas. Arī šeit Kanāts kā īsts glābējs kaut kā no čeku skaidrojuma vairāk čeku valodā kā krieviski visu noprot un dodas pēc palīdzības uz tuvējo ciematu. Un nedomājiet, ka pēc tam par šiem tūristiem tiek vienkārši aizmirst. Kanāts un arī es viņiem zvanījām vēl kādas 3 dienas pēc incidenta, lai uzzinātu, kā iet remonts, vai vajag kā palīdzēt…

Labi cilvēki ir visās malās, un Kanāts ir viens no tiem. Bez viņa es nebūtu spējusi izbaudīt, redzēt un izprast Kirgizstānu kā valsti. Vēl aizvien ik pēc laika viņš man atsvaidzina atmiņu, piemēram, ar video no unikālajām, pasaules mēroga World Nomad spēlēm, kuras līdz šim katru gadu notikušas Kirgizstānā (tiek plānots variēt spēļu norises vietu līdzīgi olimpisko spēļu sistēmai).

4.Barskoon M (69)
Kanat Tian Shan kalnos.

Liels paldies Tev, Kanat, par visu un it īpaši par man veltīto laiku un draudzību! ыракмат!

Lai gan Kirgizstānai kā valstij vēl tāls ceļš ejams, lai attīstītu visu nepieciešamo infrastruktūru tūrisma industrijai, pašu iedzīvotāju centieni ir tiešām vērā ņemami. Pats galvenais Kirgizstānai jau ir – elpu aizraujoša daba, labas cenas un iedzīvotāju viesmīlība!

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: