Kā sagatavot mugursomu ceļojumam?

Attēlā: Anetes Kirmušas karikatūra "Kāds ceļotājs - tāda soma"

Ja vēlies ceļojuma laikā maksimāli ietaupīt naudu, Tava labākā sabiedrotā šī mērķa sasniegšanā būs Tava mugursoma.

Vienas nedēļas likums: šo likumu varam ilustrēt sekojoši 7+1, kas nozīmē, ka mugursomā liekams apģērbs septiņām dienām (7), neskaitot to, kas Tev būs mugurā uzsākot ceļojumu (+1). Izņēmums: situācija nedaudz mainās, ja dodies uz valsti ar ievērojamu klimatisko daudzveidību.

Ideālais svars: Tavai mugursomai vajadzētu svērt maksimāli 10 kg, lai ceļojuma laikā nenāktos neko nožēlot. Parasti šo svaru iespējams ievērot, izmantojot 40 l mugursomas. Jāatzīst, ka es personīgi vienmēr esmu devusi priekšroku 60 l mugursomām, kuru varu izmantot gan 30, gan pat 70 dienu ceļojumiem, rēķinoties ar visdažādākajiem klimatiskajiem apstākļiem. Galu galā vienmēr vari tajā ielikt tieši to, kas nepieciešams Tavam ceļojumam, un brīva vieta mugursomā vienmēr nāk par labu (piemēram, kādam apģērba gabalam, ko nopērc sev ceļojuma laikā vai dāvanām draugiem un ģimenei…).

Lietotāja Kristiāna Mārtinsone attēls.
Bloga autore K.Martinsone ar savu labāko “sabiedroto”  (mugursomu) pēc paveiktiem Transsibirījas dzelzceļa 9288 km (Vladivostoka, 2016.gads).

Ko tieši likt mugursomā?

 • Krekli (7+1)
 • Zeķes (7+1)
 • Apakšbikses (7+1)
 • Garās bikses (1)
 • Īsās bikses jeb šortus (1)
 • Peldkostīms (1)
 • Pidžama (1)
 • Pārgājienu apavi (1)
 • Vieglākas ķedas vai sandeles (1)
 • Iešļūcenes (1)

(Tās vari izmantot gan kamēr atrodies viesnīcā, gan apmeklējot pludmali vai peldbaseinu)

 • Flīša vai termālā jaka, vai cita veida virsjaka ne tik vēsākam laikam (1)
 • Mikrofibras pelddvielis (1)

Tiesa šie dvieļi nesusina ādu tik ātri kā iespējams to paveic dvieļi no cita materiāli, taču tie praktiski neaizņem vietu, sver ļoti maz un galu gālā Jūs nosusina, un zibens ātrumā kļūst atkal sausi. Tas pēc manas pieredzes ir ceļojumam vispiemērotākais dvielis.)

 • Maiss netīrajam apģērbam (1)
 • Guļammaiss (1) (Ja nepieciešams!)
 • Nepieciešamie medikamenti

Higiēnas piederumu somiņa (1) ar sekojošu sastāvu:

 • Zobubirste
 • Zobu pasta
 • Matu ķemme
 • Šampūns
 • Dušas želeja
 • Mitrinošs krēms

(Visus šķidros higiēnas piederumus vari iepildīt mazākos plastmasas konteineros/pudelītēs atkarībā no plānotā ceļojuma ilguma, tā ietaupot vietu mugursomā un par velti nenēsājot uz muguras veselu šampūna utt. pudeli.)

 • Nagu griezējs
 • Pretiedeguma krēms
 • Pret odu krēms/aerosols
 • Pret odu un citu insektu kodumu krēms/gēls (daži no tiem arī palīdz dziedēt vieglus apdegumus)

*PAPILDUS: Atkarībā no valsts, uz kuru dodies, iespējams būs nepieciešama vējjaka vai pat ūdens necaurlaidīgas bikses, cepure vai ķepons utt.

Skuveklis + skūšanās krēms (vīriešiem), kāda kleita vai svārki, kā arī, piemēram, viss nepieciešamais mūsu mēneša īpašajai dienai (sievietēm).

Aksesuāri un ierīces

 • Brilles vai/un lēcas ar attiecīgo šķīdumu (ja tās Tev nepieciešamas)
 • Saulesbrilles
 • Mobilais tālrunis + lādētājs
 • Fotokamera + lādētājs
 • Pārveidotājs (ja tas nepieciešams valstī uz kuru dodies, piemēram, ASV)
 • Klēpja dators vai planšete + lādētājs (tikai, ja tiešām ir reāla nepieciešamība; es personīgi ceļojuma laikā tos neizmantoju)
 • USB zibatmiņa (to vienmēr ņemu līdzi it īpaši garākos ceļojumos, lai brīdī, kad man ir piekļuve kādam datoram tajā saglabātu fotogrāfijas, kas uzņemtas ar fotoaparātu vai mobilo tālruni, tādā veidā nodrošinot to normālu funkcionēšanu un vairāk atmiņas nākošajām fotogrāfijām)

Nav vietas “katram gadījumam”: mugursomā liec to pašu nepieciešamāko un nekad neko neņem dubultā it kā, ja gadījumā, kas salūzt utt.

Atceries, ka pārsvarā ik vienā pasaules malā (izņemot neapdzīvotas salas…) ir veikali, kuros vari iegādāties sev nepieciešamo, ja gadījumā kas tiek atstāts mājās, pazaudēts utt.

Kā to visu pareizi salikt mugursomā, lai maksimāli ietaupītu vietu?

Google meklētājā atliek vien ierakstīt frāzes kā, piemēram, “How to pack a bagpack for traveling” utt. Ir daudz patiešām labu un noderīgu video. No savas puses iesaku līdzi ņemamo apģērbu organizēt atsevišķos maisos, vēlams tādos, kas nelaiž cauri ūdeni. Piemēram, visas bikses vienā maisā, T-kreklus citā, apakšveļu citā. Tā pietam padarīsi vieglāku noteikta apģērba gabala atrašanu, kā arī vieglāku mugursomas “izjaukšanu” un no jauna “montēšanu” ceļojuma laikā. Tas arī palīdz mugursomai neizplesties izmēros!

Vienmēr blakus: vērtīgās lietas (pasi, naudu, telefonu utt.) ņem līdzi kādā mazākā mugursomā, kad dodies pastaigā vai pārvietojies ar kādu transportlīdzekli un atstāj mugursomu bez uzraudzības. Pietam šī mugursoma Tev būs pat ļoti noderīga lidmašīnās kā rokas bagāža. Varēsi tajā pārvietot pat trauslus suvenīrus vai dāvanas. Iespējams ceļojuma laikā nolemsi doties, kādā vienas dienas ekskursijā/pārgājienā: arī šajā gadījumā lielā (60 l) mugursoma paliks viesnīcā un sev līdzi ņemsi šo – mazāka izmēra mugursomu.

NAUDA: naudas un dokumentu glabāšanai un pārvietošanai izmanto, piemēram, jostas somu. Manuprāt, tas ir visērtākais variants, kurā nepamanīti vari nēsāt gan naudu, gan pasi. Tomēr jāatzīst, ka karstā laikā tā var nedaudz traucēt dēļ svīšanas. Pārdošanā ir arī kāju un krūšu somas.

Protams, ir arī mugursomas, kurām ir sadaļa, kuru iespējams aizslēgt ar atslēgu. Līdz ar to, ja atstāj somu viesnīcā vari justies daudz drošāk. Pat ja tiksi apzagts, ņemot vērā visus Tavus piesardzības pasākumus, noteikti varēsi vainot viesnīcas personālu (ceļoju jau vairākus gadus uz visdažādākajām pasaules malām un kaut kas tāds personīgi man nekad nav gadījies, bet nu tomēr).

Pašas izgudrots “pret zādzību” aizsarglīdzeklis: kādam garākam 70 dienu ceļojumam izgudroju maisus no samērā cieta materiāla, ko parasti izmanto dārza nojumju veidošanā. Manā gadījumā ar kurpnieka palīdzību, kam ir attiecīgs aprīkojums, lai apstrādātu šādu materiālu, maisu pielāgojām manas mugursomas izmēram. Tā augšdaļā izvietojām vairākus metāliskus caurumus, kur ievietot nelielu metāla ķēdi aizsiešanai un beigās atliek vien pievienot mazu piekaramo atslēgu ar ciparu kodu, kā arī pievienot divas izturīgas mugursomas lentes, lai nepieciešamības gadījumā to varam uzlikt uz pleciem. Tās noder arī lai pielīmētu bagāžas identifikācijas uzlīmes, kā arī vienkārši, lai ar tiem ērtāk rīkotos.

Šis variants ir interesants, tāpēc, ka maisu varat izmantot ne tikai, kad to atstājat bez uzraudzības viesnīcā, bet arī transporta līdzekļos, kad to novieto autobusu bagāžniekā vai pat lidmašīnu bagāžas glabātuvē un, it īpaši, kad bagāža tiek novietota uz mašīnas jumta, un līdz ar to pastāv risks, ka tā var nonākt saskarē ar ūdeni (4×4 tipa džipos u.c.) Ar šī materiāla palīdzību Jūsu mugursomas saturs būs no tā lielākoties pasargāts.

Protams, iespējams iegādāties arī ūdens necaurlaidīgas mugursomas, kā arī ūdens necaurlaidīgus apvalkus, kurus iespējams uzlikt mugursomai, kad nepieciešams. Tās ir papildus izmaksas un ne viens no šiem variantiem nepilda šo manis aprakstīto dubulto funkciju: pasargāt mugursomas saturu no ūdens un vieglas piekļuves. Pietam mugursomu apvalki pārsvarā domāti, lai pasargātu mugursomu no lietus, kamēr ar to pārvietojamies – tie nosedz tikai mugursomas priekšējo daļu. Gadījies redzēt arī tiešām dārgus ūdens necaurlaidīgus maisus, kas sākotnēji domāti dažāda veida priekšmetiem, kurus vēlamies paņemt uz kuģa u.c. Princips ir tāds pats kā manis izgudrotajam maisam, ja izdodas atrast labu cenu, ir vērts to iegādāties un izvairīties no rūpēm par tā izgatavošanu, it īpaši, ja plānojat ceļot ar to vairākas reizes un uz valstīm, kur tas pat ļoti var noderēt (izteiktas lietus sezonas vai pārsvarā pārvietošanās notiek ar džipiem utt.)

Pats smagākais mugurā: kad Tev priekšā, piemēram, garāks maršruts ar mugursomu plecos vai lidojums ar lidmašīnu velc mugurā smagākos apģērba gabalus un apavus, tādā veidā mugursoma svērs mazāk.

Ne vairāk kā 30 minūtes: nav ieteicams ilgāk pastaigāties ar mugursomu uz pleciem. Tādēļ esi apdomīgs, un izmanto iespēju atstāt mugursomu viesnīcu recepcijas vai staciju bagāžas glabātuvēs, kā arī, ja ceļo ar kompāniju, atceries, ka viens no jums var gaidīt noteiktā punktā ar mugursomām, un otrs ceļotājs var mierīgi meklēt apmešanās vietu utt. bez mugursomas svara uz pleciem.

Iedvesmas avots: blogs www.nadaincluido.com un pašas pieredze ceļojot;)

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

Up ↑

%d bloggers like this: