Ceļotāja 10 zelta likumi

1. Ceļojums sākas kamēr vēl Jūs ieskauj Jūsu mājokļa sienas

Brīdī, kad izvēlamies valsti, uz kuru vēlamies ceļot un sākam plānot kaut vai aptuvenu ceļojuma maršrutu – jau ar vienu kāju esam ārā no mūsu mājas un valsts.

SVARĪGI! Neaizmirstiet jau mājās izveidot vairākas svarīgo dokumentu 
kopijas(pases, kredītkartes numuru utt.) Nododiet tos uzticamam partnerim: 
kādam radiniekam vai draugam... Vēl viens variants var būtu atstāt 
svarīgu dokumentu un numuru kopijas Jūsu vēstniecībā, vai 
saglabāt to skenētās kopijas e-pastā, kur tām varat piekļūt no 
jebkuras vietas pasaulē.

plc481noc5a1ana-e1533887513297.jpg

2. Atstājiet bailes un rūpes mājās

Lai iepazītu pasauli, citas dzīves reālijas un cilvēkus, mācītos no tiem un tā kļūtu par labāku, un iespējams pat gudrāku personu, šis punkts ir obligāts.

3. Uzvesties un rīkoties neuzkrītoši ikvienā valstī – Latvijā, ASV, Spānijā…

Uzturoties jebkurā valstī un, it īpaši, ja īsti nepazīstiet katras vietas īpatnības, labāk neizcelties ar dārgiem rokas pulksteņiem, fotoaparātiem utt. Ja ceļojumā ņemat līdzi dārgus priekšmetus, tad, protams, ir risks, ka tos varat pazaudēt vai piedzīvot zādzību. Pat tad, ja neviena no šīm situācijām nepiepildās, būs ērtāk pārvietoties un arī mierīgāks prāts, ceļojot ar lietām, kuras, ja gadījumā tiek jebkādā veidā pazaudētas vai bojātas, nenesīs Jums lielus emocionālus vai materiālus zaudējumus.

(Es, piemēram, ņemu līdz labu kompaktu digitālo kameru un mobilo tālruni. Kā redzams blogā, attēlu kvalitāte it nemaz nav peļama.)

4. Dodieties ceļojumā ar labu “mugursomu”:

t.i. ar pēc iespējas vairāk informācijas un zināšanām par konkrēto valsti: valodu, kultūru, ģeogrāfiju, demogrāfiju, politiku, gastronomiju utt. Kas attiecas uz mugursomā liekamajām drēbēm, medikamentiem un citām lietām, tie arī, bez šaubām, ir nozīmīgi ceļojuma laikā, lai gan gandrīz vienmēr varat nopirkt to, kas Jums trūkst.

bagc481tc4abba.jpg

5. Ceļojiet ar labu ceļojuma apdrošināšanu

It īpaši, ārpus Eiropas Savienības. Kā jau Jums noteikti ir zināms, iespējams bezmaksas noformēt EVAK (Eiropas veselības apdrošināšanas karti), kas ir plastikāta karte, kas apliecina, ka persona ir Eiropas Savienības dalībvalsts, Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalsts (Īslandes, Norvēģijas, Lihtenšteinas) vai Šveices Konfederācijas iedzīvotājs un savā valstī ir sociāli apdrošināts. Īslaicīgi uzturoties citā dalībvalstī, EVAK apliecina tiesības saņemt nepieciešamo vai neatliekamo medicīnisko veselības aprūpi tādā pašā apjomā, kāda tā tiek nodrošināta attiecīgās valsts iedzīvotājiem. (Plašāka informācija: EVAK karte)

Tomēr, ja gadās kāds nopietns nelaimes gadījums, no lieliem rēķiniem glābs tieši ceļojuma apdrošināšana, kuras vērtība būs atkarīga no tā, cik dārgi ir medicīniskie pakalpojumi konkrētajā valstī. Par to Jūs informēs jebkura apdrošināšanas kompānija vai tūrisma aģentūra, ņemot vērā arī to, ka ir valstis, kurās bez apdrošināšanas nevarat ieceļot.

6. Sekojiet spāņu teicienam “donde fueres, haz lo que vieres”, kas tulk. nozīmē “lai kur Tu arī dotos, dari to, ko redzi”:

respektīvi, vēro kā rīkojas, ģērbjas, ēd, izklaidējas utt. Tev apkārt esošie cilvēki un mēģini tos atdarināt. Tā izbaudīsi īsto valsts “garšu” un arī izvairīsies no problēmām.

7. Vienmēr jautājiet vietējiem

Nebaidieties jautāt ne tikai, kā aiziet līdz tai vai citai vietai, bet arī lūgt padomu par to, kur ieturēt maltīti, ko vērts apskatīt, uz kādu pilsētu/vietu vērts doties. Nereti vietējie iedzīvotāji paši īsti nepazīst savu valsti – nav varējuši vai gribējuši pa to ceļot. Šeit Jums var palīdzēt citi ceļotāji, kurus satiksiet gan transporta līdzekļos, gan viesnīcās utt. Var gadīties, ka Jūs atrunās no kādas vietas apmeklējuma vai tieši otrādi – ieteiks apmeklēt vietu, par kuru neko nezinājāt vai bijāt nolēmis neapmeklēt.

8. Iemūžināt un izbaudīt

Ja vēlaties dalīties savā ceļojumā ar draugiem un ģimeni un tādā veidā to vēl vairāk iemūžināt un izbaudīt, jau pirms došanās ceļā izveidojiet grupu Whatsapp, kur publicēt pāris frāzes un fotogrāfijas ik reizi, kad atrodaties jaunā pilsētā.

Neaizmirstiet arī par iespēju augšupielādēt ceļojuma laikā uzņemtās fotogrāfijas un video Google Drive, Dropbox vai kādā citā datu krātuvē mākonī – tā nodrošinot datu absolūtu drošību un arī aizmirstot par to, ka nepieciešamas papildu atmiņas kartes vai to, ka nākas atrast laiku fotogrāfiju atlasei un dzēšanai vēl izbaudot tik ilgi kāroto ceļojumu/brīvdienas.fotogrāfijas

 

9. Vienmēr ir vieta atmiņām un arī kādam suvenīram

Vairākkārt esmu apmeklējusi valstis ar vien vienu (tiesa palielu) mugursomu uz pleciem. Bet pat tad, vienmēr ir bijusi vieta kādam suvenīram draugiem un ģimenei. Pati sev pa piemiņu bieži izvēlos kādu skaistu, tipisku apģērba gabalu, kas ik reizi, kad to uzvelku man atgādina piedzīvoto un arī pārsteidz apkārtējos ar savu oriģinalitāti. Lai nopirktās lietas nogādātu mājās bez problēmām, mēdzu atstāt kādas ceļojuma laikā jau pietiekoši novalkātās drēbes valstī, no kuras aizbraucu. Pat spilvenu kā suvenīru esmu atvedusi no ceļojuma mājās.

istscelotajs.wordpress.com
Tad var tā gadīties, ka fotogrāfējies ar Aleksandru Pušķinu Sanktpēterburgā (2014.gads) un Tev ir mugurā no Istambulas (Turcijā) iepriekšējā gadā atvestais suvenīrs – respektīvi, T-krekls:)

10. Ceļojums nekad nebeidzas

No katrā ceļojumā redzētā, piedzīvotā un justā varēsiet mācīties un augt kā personība. Ja maksimāli izbaudīsiet un izdzīvosiet savu ceļojumu, vēl ilgi ne tikai to atcerēsies, bet iespējams pagatavosiet draugiem kādu šīs konkrētās valsts ēdienu, vairāk interesēsieties un izbaudīsiet šīs valsts mūziku vai kinomākslu, turpināsiet kontaktēties ar ceļojuma laikā iepazītiem draugiem utt. Ir daudz veidi, kā ceļojums var nekad nebeigties un padarīt Jūsu ikdienu un dzīvi bagātāku un interesantāku.

LABU CEĻAVĒJU!

 

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: